Kılavuzlar

3 Şubat 2023 tarihi itibariyle yeni sunucularımız üzerinden faaliyete geçen e-posta servislerimize mevcut e-posta hesapları ile ancak eposta.eskisehir.edu.tr adresinden erişim mümkün olabilecektir. Bu kapsamda, var olan e-postalardaki veri kaybını minimize etmek için, 3 Şubat 2023 tarihine kadar tüm personelin e-postalarının (ve varsa M ve K disklerinin, OneDrive, Ortak e-posta, haberleşme grubu yedeklerinin) kendileri tarafından yedeklenmesi (ve ilgili tarihten sonra sisteme geri yüklenmesi) yöntemine karar verilmiştir. Yedekleme işlemi ile ilgili kılavuzlar (postaların yedeklenmesi ve tekrar yeni sunucuya yüklenmesi vb.) aşağıdaki bağlantılarda sizlerle paylaşılmaktadır.

Yedekleme işleminin ilgili tarihe olabildiğince yakın bir zamanda yapılması yararlı olacaktır. İlgili tarihten önce yedek alınması durumunda, 3 Şubat 2023 tarihine kadar var olan sunucuya gelecek tüm e-postalar bu sunucuda kalacak ve 1 ay süre ile sadece okunabilir olacaktır. Bu anlamda son gün yedek alma işlemi yapmak en sağlıklı yöntem olarak görünse de, son güne bırakmak elbette risk barındırmaktadır. Outlook uygulamasında istenilen sayıda yedek alma işlemi yapmak da mümkündür. Bu anlamda yedekleme işinin son güne yakın günlerde birkaç defa yapılmasında yarar vardır. Zira Anadolu Üniversitesi e-posta sunucularında bulunan (kullaniciadi@eskisehir.edu.tr formundaki kurumsal) maillere 3 Şubat 2023 tarihinden itibaren 1 ay daha (eposta.anadolu.edu.tr) adresinden erişilebilecek fakat dışarıya aktarımı (yedek alınması – postaların yönlendirilmesi) mümkün olmayacaktır.

E-posta İletilerinin Bilgisayara Yedeklenmesi içi Masaüstü Outlook Uygulaması Kullanılmalıdır.

Kılavuzlar:
E-postaların dışarı aktarılması (e-posta hesabını yedekleme)
E-postaları içeri alınması (tekrar e-posta hesabına geri yükleme)
Mac işletim sistemi E-postaların dışarı aktarılması (e-posta hesabını yedekleme)
Outlook uygulamasında hesap açma işlemi
version 2021
version 2019
version 2016

Yedekleme ve yeni sunuculara geçiş işlemleri ile ilgili yardım almak için aşağıda isimleri bulunan Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı personelleri ile iletişime geçilebilir. Yedeklenmeyen e-postalar kişilerin kendi sorumluluğundadır.

  e-posta Dahili
Ömer TINAZ  omertınaz@eskisehir.edu.tr 7076
Ayberk SOYVAR ayberksoyvar@eskisehir.edu.tr 7068
Sabri ÖZEN sozen@eskisehir.edu.tr 7069
Tevfik BOZLAK tbozlak@eskisehir.edu.tr 7073

 

Desteğiniz için teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.